Vyčištění auta po kuřákovi chvíli zabere a nevyhnete se důkladnému umytí na mokro. Podívejte se…
Projdeme si správný postup krok za krokem. Ti, kdo mají multifunkční čisticí systém HYLA nepotřebují nic dalšího. Ostatní si seženou dobrý vysavač s malou elektrickou klepací hlavicí a pak nějaký stroj na praní koberců., který je schopen vysávat vodu.
Postup se bude lišit podle toho, jestli budete čistit čerstvé jednotlivé skvrny, nebo budete prát celé sedáky křesel , případně celé sedačky. Fotogalerie zobrazuje postup čištění a praní celého křesla.
Čerstvé skvrny “domácího” původu vyčistíte poměrně jednoduše. Stačí je naředit čistou teplou vodou a vysávat od okrajů směrem ke středu skvrny multifunkční hubicí ze základní výbavy.
Pokud je flek mastný , tvoří ho pozůstatek dětského ublinknutí, exkrementů nebo přímo zvratků, nejdříve čistým papírovým kapesníčkem nebo utěrkou seberte to, co je na povrchu a pak teprve skvrnu nařeďte.
V těchto případech máme vyzkoušené obyčejné toaletní nebo prací mýdlo ( může být i žlučové) a skvrnu opakovaně lehce mydlíme a vysáváme. Výhodou je zachování stejnobarevnosti potahu – nevznikají světlejší fleky jako po použití silných saponátů.
Když chcete vyčistit celé křeslo nebo sedačku zachlupacené a špinavé jako na obrázku, doporučuji nejdříve pořádně vysát a vyklepat všechno, co jde, nasucho.
Návod na čištění sedaček a křesel od zápachu psa nebo jiného zvířete máte v článku Jak odstraníte psí pach ze sedaček
I když se to nezdá, tak největší špína není na povrchu potahové látky, ale ve vrstvách bezprostředně pod ní. Tam je nejvíce šupinek kůže, prachu, uvolněných vláken z oblečení, popela z cigaret, mastnoty a jiných nečistot. Většinou se tam střádají dlouhá léta.
Na odstranění suché špíny je ideální ruční nebo velký elektrický klepač od HYLY . Vibracemi se nečistoty uvolní a můžete je opravdu odsát pryč z čalounění.
Přechod mezi sedákem a opěrákem, kde je hlubší záhyb, jsme vyčistili štěrbinovou hubicí a zbytek multifunkční hubicí, vše ze základní výbavy.
Na letité skvrny nejasného původu zkuste před samotným celkovým praním enzymatická čistidla nebo rozpouštědla jako čistící benzín ap. Vždy si ale vyzkoušejte reakci potahové látky na nějakém nenápadném místě a vždy se řiďte návodem k jejich použití!
Pro důkladné vyprání celého křesla jsme pak použili “mokrou cestu ” od HYLY NIMBUS. Tato sada má pneumatické čerpadlo, takže tepovací kapalina se dostane přesně tam, kam má.
Postup s jinými typy mokrých programů pro jednotlivé řady přístrojů HYLA je podrobně popsán v HYLA Klubu, u jiných značek se držte návodu. Použili jsme originální nepěnivé přípravky HYLA, které jsou biologicky odbouratelné a nezanechávají rezidua čisticích látek v čalounění.
Můžete přidat idesinfekci s antibakteriálním účinkem, případně použít přípravky s antialergenním účinkem. V této fázi tepování je to o trpělivosti a důkladnosti, stačí opakovaně nastřikovat čistící kapalinu do čalounění a odsávat.
Doporučuji používat teplou vodu, špína pustí rychleji. Výhodou praní čalounění s HYLOU je i důkladné odsátí vody z křesla – po hodině jsme ho už mohli používat. Samozřejmě k tomu přispělo i horké počasí. Na jaře nebo na podzim, kdy je vysoká vlhkost vzduchu, vysychá nábytek pomaleji.
Celá operace od suchého vysávání po vyprání trvala cca 30 minut. Sady ” mokrých programů ” si mohou majitelé přístrojů HYLA i vypůjčit. Je dobré si udělat rezervaci alespoň 14 dní předem na bezplatné lince 800 100 053. Zde se dozvíte i aktuální ceny.