Jak vyčistíte chlupaté shaggy koberce do hloubky bez použití velké námahy a malé úzké koncovky.
Ať máte ústřední topení s radiátory deskovými nebo žebrovými, právě nastal čas k jejich vyčištění před prvním zatopením. V případě, že to neuděláte, zaplní byt smrad a prach, který se v topných tělesech střádal od jara.
Prach v radiátorech obsahuje velký podíl organického materiálu jako šupinky kůže, vlasy, vlákna z oblečení a často i mrtvý hmyz. Tento kompost se přes letní měsíce částečně rozloží a při zatopení ho teplý vzduch z radiátoru roznese po bytě. Plísně, mikroby, přepálené zbytky ve vzduchu jsou příčinou dýchacích potíží. Vyjímkou není ani zhoršení alergií nebo astmatu.
Vyčištěním se také zlepší přenos tepla a proudění teplého vzduchu. Takže pokud jste minulou zimu mrzli, nemuselo to být kvůli nízkému výkonu kotle, ale kvůli radiátorům plných prachu.
U žebrových radiátorů je ideálním nástrojem štětka nasazená na štěrbinové hubici. Dlouhé a tenké hubice jsou v několika délkách, takže dosáhnete i za radiátor. Tou se pohodlně dostanete mezi žebra a vyčistíte s ní i prostor za radiátorem. Uvolněný prach štětka současně odsává. Pokud ji nemáte, můžete si ji pořídit tady .
Do vody v Hyle přidejte jednu kapku Jaru nebo tekutého mýdla, protože tento prach bývá dost často mastný. Pokud používáte klasický vysavač, připravte se na to, že budete muset často měnit sáčky i filtr, protože ho prach velmi rychle zalepí.
Uplochých nebo deskových radiátorů s malou vzdáleností mezi topnými deskami nebo u topných těles vyplněných plechovým vlnovcem, který je prakticky nepřístupný, uplatníte kombinaci foukání a současného odsávání.
Majitelé Hyly mají podrobný návod na práci s jednotlivými typy přístrojů vHyla Klubu včetně případné asistence.
Na horní odsávanou hadici můžete připojit nějakou širší hubici pro případ, že se proudem vzduchu netrefíte přímo do ní nebo fouknete za radiátor, kde také bývá hodně prachu.
Přes radiátor přehodíte staré prostěradlo nebo deku a pracujete pod ním. Prostěradlem omezíte víření prachu v místnosti na minimum.
Některý prach , zvláště v kuchyni, je natolik lepivý, že se nedá ani vyfoukat. V tomto případě nezbývá než radiátor umýt přímo na stěně.
Pokud nemáte příslušné zkoušky, tak elektrické spotřebiče vyčistěte jen profouknutím .
Občas se ale jejich rozebrání nevyhnete, protože zvlášť různé malé topné kostky s ventilátory mají topná tělíska úplně zarostlá prachem.
Ohlídejte si jejich čistotu i kvůli nebezpečí požáru.
Vyzkoušejte si, jak rychle vyčistíte radiátory Hylou. Přeji Vám teploučko přes celou zimu.