Vyzkoušejte nové šetrné kartáče Foolee Easee pro psy a kočky v obchodě Čistá pohoda

Čištění radiátorů – jednoduše a rychle

špinavé topení před čištěním vodním vysavačem hyla

Proč vyčistit radiátory před začátkem topné sezony?

Ať máte ústřední topení s radiátory deskovými nebo žebrovými, právě nastal čas k jejich vyčištění před prvním zatopením. V případě, že to neuděláte, zaplní byt prach, který se v těchto topných tělesech střádal od jara.

Protože obsahuje i velký podíl organického materiálu jako šupinky kůže, vlasy, vlákna z oblečení a často i mrtvý hmyz, který se přes letní měsíce částečně rozložil, může být jeho rozptýlení ve vzduchu příčinou dýchacích potíží. Vyjímkou nejsou ani zhoršení alergií nebo astmatu.

Vyčištěním se také zlepší přenos tepla a proudění teplého vzduchu, takže pokud jste minulou zimu mrzli, nemuselo to být kvůli nízkému výkonu kotle, ale kvůli radiátorům plných prachu.

Vyčištění žebrových radiátorů


U žebrových radiátorů je ideálním nástrojem štětka nasazená na štěrbinovém nástavci. Tou se pohodlně dostanete mezi žebra a vyčistíte s ní i prostor za radiátorem. Uvolněný prach štětka současně odsává. Pokud ji nemáte, můžete si ji pořídit tady .

Do vody v Hyle přidejte jednu kapku Jaru nebo tekutého mýdla, protože tento prach bývá dost často mastný. Pokud používáte klasický vysavač, připravte se na to, že budete muset často měnit sáčky i filtr, protože ho prach velmi rychle zalepí.

Vyčištění plochých radiátorů

Rychlé a jednoduché vyčištění deskových a plochých radiátorů profouknutím hylouU plochých nebo deskových radiátorů s malou vzdáleností mezi topnými deskami nebo u topných těles vyplněných plechovým vlnovcem, které jsou prakticky nepřístupné, uplatníte kombinaci foukání a současného odsávání. Majitelé Hyly mají podrobný návod v Hyla Klubu včetně případné asistence.
Prakticky to provedete tak, že:

  1. v prvním kroku co jde, odsajete vysavačem.
  2. Krok dvě – druhou hadici připojíte na výfuk vysavače a opatrně zespoda radiátor profukujete a současně ze shora odsáváte zvířený prach. Pokud máte krátké ruce, zapojte ještě pomocníka. Pro děti je to skvělá zábava. Stejným způsobem si poradíte i u podlahových konvektorů.

Na horní hadici můžete připojit nějakou širší hubici pro případ, že se proudem vzduchu netrefíte přímo do ní.

Mytí radiátorů

Některý prach , zvláště v kuchyni, je natolik lepivý, že se nedá ani vyfoukat. V tomto případě nezbývá než radiátor umýt přímo na stěně.
Začneme tím, že okolí i stěnu za radiátorem zakryjeme igelitovou plachtou jako při malování a přilepíme ji maskovací páskou. Pod radiátor dáme nádobu na zachytávání špinavé vody, stačí i starý pekáč. Do nádržky mokré cesty dáme horkou vodu (nebojte se – u Hyly je to v pořádku) a příslušné množství zeleného saponu a seshora stříkáte a promýváte. Můžete opět použít fintu dvě hadice, tentokrát odsáváte zespoda.
Na tuto práci je ideální sada mokré cesty Nimbus, protože má výkonné čerpadla a dostříkne všude, kde je potřeba.. Radiátor pak můžete dosušit profouknutím. Elektrické radiátory neproplachujte!

Vyzkoušejte si, jak rychle vyčistíte radiátory Hylou a přeji Vám teploučko přes celou zimu.