Categories: Vůně

Jak funguje aromaterapie? Na pohodu využijte zvlhčovač vzduchu.

Když doma máte zvlhčovač vzduchu, tak se přímo nabízí nalít do něj pár kapek vůně. Ale jaké – to je ta otázka. Záleží totiž na typu zvlhčovače a účelu, který chcete dosáhnout. Proto je dobré vědět, jak aromaterapie funguje a co které vůně dělají.

Proč funguje aromaterapie

Působení vůní – aromat – na lidskou psychiku i celý organismus je známé od nepaměti. Čich je totiž nejstarší smysl, kterým se orientujeme v životě. Jak nám někdo nevoní, tak ho prostě nemusíme.

Používají se z několika důvodů.

  1. K zastření nežádoucích pachů. Ať už z důvodu zanedbávané hygieny nebo zdroje zápachu, který nemůžeme ovlivnit.
  2. Ke zvýšení přitažlivosti osoby nebo prostoru. To například zahrnuje i vůně v supermarketech, aby zákazníci více nakupovali.
  3. K léčení, kdy si aplikujeme vonné výtažky přímo na kůži tak, aby se vstřebaly pokožkou do těla.

Nejčastěji se používají bylinné vůně získávané z rostlin.

Základ aromaterapie je tedy záměrné působení pomocí vůní na psychiku nebo tělo člověka. A funguje i na domácí zvířata.

Prostorová aromaterapie

Nejlépe fungují slabé koncentrace vůní, které vnímáme jako příjemné při vstupu do místnosti, ale po chvilce na ně zapomeneme. Udržovat ve vzduchu vysokou koncentraci vůně je jednak nákladné a také nebezpečné. Některé vůně mohou až poškozovat sliznice.

Ideální je přidávat vůni do čistého vzduchu.

Občas se setkáváme s automaty, které v pravidelných intervalech vyfukují dávku vůně, tzv. pičifuky. Je na vašem zvážení, zda je používat. Náplně jsou většinou chemicky vyráběné vůně kvůli nízké ceně. Způsobují to, že se jemné kapičky vůně slučují s prachem poletujícím ve vzduchu a výsledná sloučenina nemusí zdraví úplně prospívat.

Stejně tak není optimální používat v uzavřené místnosti vonné svíčky nebo tyčinky. Tyto svíčky jsou velmi často ze stearinu, který sám o sobě uvolňuje při hoření karcinogenní látky. V kombinaci s přepálenou vůní jde o kokteil zplodin, který je horší než cigaretový kouř.

Jaké vůně můžete dávat do zvlhčovačů vzduchu

Použít vůni do zvlhčovače vzduchu je nejjednodušší a nejzdravější způsob, jak ji dostat do vzduchu. Odpařuje se ze studené vody a zůstává nezměněná.

Aromalampa – pozor na přepalování vonných olejů

Dávejte si pozor na koncentraci vonných olejů, které chcete použít. Aby jste nedopadli jako pan Hrušinský v Postřižinách. Koncentrovaná vonná silice je v podstatě silně agresivní, i když je přírodního původu.

Plasty zvlhčovačů proto dokáže úplně rozežrat. 

Vůně rozpuštěné v oleji jsou vhodné do keramických aroma lamp, keramických odpařovačů nebo do skleněných difuzérů s dřevěnými tyčinkami .

Pokud máte ultrazvukový zvlhčovač, zvlhčovač s přirozeným odparem nebo parní zvlhčovač, tak tam přidávejte vůně ve správné koncentraci rozpuštěné v alkoholu nebo ve vodě s přídavkem emulgátorů.

Vůně z Čisté pohody jsou vymyšlené a otestované pro aplikaci do studené vody.  Máte jistotu , že si jejich používáním nezničíte svůj zvlhčovač. Navíc ho pak nebudete muset mýt od zbytkové mastnoty. 

Jak začít s prostorovou aromaterapií ?

Tu praktikujete skoro každý den, jen si to neuvědomujete. Každý zážitek je spojený s nějakou voňavou (nebo méně voňavou) vzpomínkou. Pomocí vůně si zažitý pocit znovu vyvoláte, případně ho spojíte vůni s příjemným zážitkem dalším členům rodiny.

U každé vůně v eshopu je podrobný popis jejích účinků. Můžete je dokonce i kombinovat a vytvářet si nové kompozice.

Kdy vůně do zvlhčovače nepřidávejte

Když máte doma alergika. Jakmile je někdo na určitou rostlinu alergický, nebude mu dělat dobře ani její vůně. Při alergiích by jste měli zvážit i pořízení samotného zvlhčovače, protože mohou zvýšit výskyt plísní a jejich spor.

Použití vůní v jednotlivých typech zvlhčovačů

Nádobka s vodou přidaná na topení může také vonět

Je to osvědčený způsob zvlhčování. Nepotřebuje elektřinu, vydrží sloužit roky. Nevýhodou je, že se voda odpařuje pomalu a občas se rovnou sráží na okně. Vodu často měňte, protože se v ní rády množí bakterie, a plísně. Čas od času odstraňte vysrážený vodní kámen.

Vůně s Čisté pohody přidávejte přímo do vody v nádobce. Pomohou jako desinfekce, aby se mikroby moc nemnožili. Bude se vám lépe dýchat.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

černá membrána velmi rychle kmitá
její pohyb rozseká vodu na jemné kapky
ty proudí ven v podobě chladné mlhy
Zvlhčovač nedávejte na dřevo
aby ho vlhkost nepoškodila

Ve zvlhčovači ultrazvukový oscilátor rozkmitává malou membránu. Na ni natéká voda a tu rychlé kmity rozsekají na mikroskopické kapičky. Malý ventilátorek je v podobě studené mlhy vytlačí do místnosti. Vlhkost se zvýší velmi rychle.

Ultrazvukové zvlhčovače mají různý design. Na ilustračním obrázku jde o žabku, které jde pára doslova z uší. Vybírat můžete i krásné designové kousky. Jejich výhodou je nízká spotřeba elektřiny, bezpečnost a tichý chod.

Do ultrazvukového zvlhčovače používejte destilovanou vodu nebo vodu bez minerálů. Minerály a chemické látky se jinak ve formě prášku dostanou do vzduchu v místnosti. Za určitých okolností mohou vadit alergikům a astmatikům.

Vysrážené soli mohou také způsobit závadu na zvlhčovači. Kvůli tomu ho musíte pravidelně čistit a měnit antibakteriální filtry, pokud je váš přístroj má.

Vůně v ultrazvukovém zvlhčovači přidávejte přímo do vody při plnění nádoby. Pokud máte vodní vysavač jako je Hyla, použijte stejnou vůni do obou přístrojů. Účinek aromaterapie bude intenzivnější, protože vůně půjde do čistého vzduchu. Na Čisté pohodě máte vůní bohatý výběr – přidávejte si vůně podle nálady:

Zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem

Voda je v těchto zvlhčovačích v pohybu. Ventilátorek pak přes ni fouká zvlhčený vzduch do místnosti. U těchto přístrojů nehrozí poškození nábytku parou, zvlhčení je pomalejší a stálé.

V osvěžovači vzduchu Hyla AERA ji nasává malý rotační separátor a rozstřikuje ji uvnitř přístroje. Ventilátorek zvlhčený vzduch fouká ven. Jiné typy mají otáčivé plastové disky, nebo vodu nasává porézní materiál ve filtračních kazetách, odkud se odpařuje do vzduchu.

Zvlhčovače s přirozeným odparem mají nízkou spotřebu. Některé jsou s filtry a osvětlením. Dá se u nich mluvit jako o malých čističkách vzduchu. Mají slušný záchyt prachu , spor plísní a alergenů. Vodu proto musíte každý den musíte měnit a pravidelně čistěte usazený vodní kámen. Samozřejmostí je výměna filtračních kazet.

I u těchto zvlhčovačů fungují vůně z Čisté pohody jako dezinfekce díky alkoholu, který je v nich obsažený. Vždy je kapejte přímo do vody.

Aquafresh lidé často využívají jako parfemovanou bakteriální desinfekci. Jako přírodní desinfekce se hodí eukalyptus, máta nebo borovice. V nabídce je i desinfekce bez vůně v praktickém 90 ml balení. Přírodní dezinfekce nepoužívejte, pokud je na ně někdo doma alergický. 

Parní zvlhčovače vzduchu

Parní zvlhčovač mají zvuk jako varná konvice. Dochází v nich k převaření vody a ven jde vlažná pára. Tento způsob zvlhčování vzduchu je velmi hygienický, protože dojde k likvidaci mikroorganismů. 

Počítejte ale s vyšší spotřebou a hlučností. Dávejte si hlavně u malých dětí pozor na převrhnutí. Mohlo by se opařit.

Z tohoto typu zvlhčovače nepůjde vůně tak intenzivní jako z předešlých typů.

Nebojte se aromaterapie, pokud máte zvlhčovač. Vyberte si vůně podle chuti.

Vůně oživí váš domov a můžete s nimi lehce experimentovat. Speciální receptura vůní z Čisté pohody je určená vyloženě na použití s vodou. Otestovali jsme je na všech zanačkách, které se nám dostali do ruky jako je sencor,Bionare,Steba,Philips a Boneco. Můžete je přidat:

  • do vodních vysavačů
  • myčů a mopů
  • parních čističů
  • sušiček prádla
  • parních žehliček

Vyberte si vůně podle nálady a užijte si krásné zimní dny.