Nikdo nepřizná, že právě ten jeho vysavač zapáchá. Hlavně po velkém úklidu. Řešení je po…
Když se řekne vyčistit lednici, tak si většinou borci začnou povolovat opasek v očekávání hodů. Ale aby jste si opravdu pochutnali, nesmí mít jídlo žádnou pachuť a samozřejmě se nesmí kazit.
Podívejte se na ověřené rady, jak udržíte lednici čistou a s minimální spotřebou energie. Zápach ani plíseň v ní nemají místo.
Lednice nebo mrazák začnou páchnout z jediného důvodu. Začali se v nich množit mikroorganismy. Množení nastává při dvou situacích.
Tím myslím situace, kdy mrazák nebo lednici zapínáte jen když potřebujete uložit větší množství masa po zabijačce nebo po sklizni sezonních produktů. Případně používáte lednici na chalupě nebo chatě jen občas
Klíčem je pečlivé vyčištění lednice při jejím vypnutí:
Před opětovným zapnutím můžete opět lednici vymýt čistícím Neutralizátorem zápachu nebo roztokem peroxidu vodíku. Nepoužívejte přípravky s chlorem!
Od aromatických potravin bohužel lehce načichne i plastový vnitřek lednice. Někteří výrobci proto přidávají do materiálu stěn stříbrné částice, které brání rozvoji plísní.
Pokud páchne obsah lednice, nebudou se sice množit plísně přímo na stěnách, ale lednice bude páchnout stejně.
Jak odstraníte zápach z potravin:
Najdete ho uvnitř lednice na spodku zadní stěny. Je důležitý -odtéká jím voda zkondenzovaná na zadní stěně lednice.
Občas bývá ucpaný různými nečistotami nebo zarostlý černou plísní.
Dá se koupit v železářství nebo domácích potřebách za cca 50 Kč, ideální je průměr 8 mm.
Pokud ho nemáte, stačí i kousek tenkého kulatého kabelu s omotaným hadříkem, případně tuhé brčko.
Že je otvor ucpaný poznáte podle vody, která se objevuje na dně lednice zdánlivě odnikud.
Lednice se také v horní části zadní stěny víc rosí nebo se objevuje i namrzlá vrstvička ledu.
Nejen že lednice zbytečně spotřebovává víc proudu, ale větší vlhkost vede ke kažení potravin v lednici a zápachu.
I starší dobře vyčištěná lednice může spotřebovávat méně proudu než nový typ s chlazením plným prachu. Navíc čistou lednici můžete provozovat s vyšší vnitřní teplotou, takže opět ušetříte.
Lednici vytáhněte ze sítě a otočte. Na zadní straně je hustá mřížka – chladicí kondenzátor. Vysajte z něj všechny pavučiny a prach. Pokud je zanešený, lednička spotřebovává zbytečně proud.
Pro jistotu zkontrolujte, jestli ke kondenzátoru může proudit chladný vzduch od podlahy a ohřátý vzduch nahoře volně odchází. Hlavně pokud máte lednici umístěnou přímo v kuchyňské lince.
Pravidelně těsnění čistěte.
Má různé záhyby a sklady, ve kterých se plíseň ráda množí. Navíc tím těsnění tuhne a špatně doléhá.
Dobře se to pozná v noci. Dejte do lednice rozsvícenou baterku nebo mobil. Procházející světlo z lednice ukáže jak zkřížená dvířka lednice, tak i netěsnosti kolem nich.
Vrstva ledu nejen že zabírá místo, ale může za vyšší spotřebu lednice a postupně “zalévá” zbytky potravin. A drží zápach v lednici.
Věta: “zavři tu lednici” je údajně nejčastější větou, kterou rodiče říkají dětem. Marně
Dětské výpravy na mražený hrášek, kukuřici nebo zmrzlinu a špatné zavření dvířek lednice mají často za následek úplné zalití šuplíků v mrazáku ledem a sněhem. Nejrychlejší je odmrazení pomocí vodního vysavače – návod je tady.