Jak poznat výkonný vysavač, na co se podívat při nákupu a co vlastně mění direktiva…
Ucpaná hadice je po ucpaných filtrech druhou nejčastější příčinou toho, že vysavač neuklízí.
Zkusíte vysávat přímo hadicí a špína zůstává. Většina lidí zkusí jen přícuc, ale hadice se k ruce přisaje i ucpaná.
Co dalšího ukazuje na ucpanou hadici:
Vždy se snažte hadici vyčistit šetrně, abyste ji neprotrhli.
Nejopatrněji postupujte u hadic, ve kterých je integrovaný kabel jako u elektrohadic ke klepačům nebo hadička na přívod vody u extraktorů a pracích systémů. Jakmile některé z vnitřních vedení poškodíte, prakticky se nedá opravit.
Nová elektrohadice není levná, takže pozor. Na protržení jsou náchylné hlavně plastové hadice.
Hadici zkuste profouknout. Ne pusou, samozřejmě. U většiny inteligentně postavených vysavačů můžete nasadit hadici na výfuk. Obrátíte tak směr proudění vzduchu a ucpávka vyletí.
Když tohle váš vysavač neumožňuje, alespoň nasaďte otvor rukojeti hadice do sacího otvoru, prostor kolem utěsněte rukou a zkuste ucpávku vysát.
Celou akci několikrát zopakujte, aby se ucpávka rozpohybovala. Většina čerstvých ucpání se dá takhle jednoduše vyřešit.
Někdy něco uvízne přímo v oblouku rukojeti nebo v místě za koncovkou hadice, kde ji strkáte do vysavače.
V tom případě se hodí dlouhá pinzeta. Předmět se snažte vytáhnout do směru, kterým do hadice přiletěl.
Pokud jde o nějaký míček, víčko z PET lahve nebo kulatý kámen a kolem je nějaký malý prostor, hodí se finta provázek s uzlem, případně malou matičkou.
Mokré nečistoty dokážou rychle zalepit i hadici o velkém průměru. Tady pomůže vypláchnutí.
Ve vaně napustíte do hadice teplou vodu a vytvoříte z ní tvar U. Pohybujete jednou stranou nahoru a dolů a tím ji vymýváte. Do hadice můžete i přidat nějaký neagresivní mycí prostředek.
Špinavou vodu z hadice vylévejte do záchodu. Hlavně na začátku v ní je spousta všelijakého čurbesu a nechcete si přece zaneřádit koupací vanu.
Pokud už z hadice teče jen čistá voda, hoďte ji přes dveře, aby uschla. Máte vysavač jako je Hyla? Zapojte ji na foukání a hadici máte během 5 minut suchou.
Vyhněte se použití vysokotlaké wapky, protože ostrý proud vody dokáže hadici úplně rozřezat.
U levných plastových hadic typu vlnovec je spirálová hluboká drážka vždy.
V drážce se drží nečistoty a proto se ucpávají častěji.
Seriózní značky používají hadice s vnější výztuhou ocelovým drátem jako na obrázku, takže vnitřek hadice je víceméně hladký a nečistoty se nemají kde zachytit.
Před vysáváním posbírejte kostky lega, malá autíčka, zátky od PET lahví, okousané kosti z kuřete, ponožky a spodní prádlo. Tohle všechno už jsme z hadic v servisu za drobnou úplatu vyndávali.
Zvlášť zákeřné jsou mince, které umí v hadici fungovat jako pohyblivé klapky. Po každém čištění hadice ale vnitřek kontrolujeme kamerou, takže nám neuniknou ani ty.
Minimální vnitřní světlost je 35 milimetrů. Užší hadice k vysavači se ucpávají častěji. To, že je hadice tlustší a těžší, může znamenat jen že má silnou stěnu, ne že s ní vysavač bude lépe vysávat. Zkontrolujete si to podle průměru rukojeti hadice.
Pokud má díra v rukojeti hadice menší průměr než 35 milimetrů, může být problém.