Jak vyčistíte chlupaté shaggy koberce do hloubky bez použití velké námahy a malé úzké koncovky.
Koberec perte až tehdy, když znečištění nejde žádným způsobem vyčistit nasucho. Z hlediska prodloužení životnosti koberce je lepší vyčistit jednotlivé skvrny a pak jeho barvu sjednotit např. vyklepáním na sněhu.
Celý koberec namáčejte v případě, jako je:
Vysáváte koberec celý rok obyčejným sáčkovým vysavačem a jednou do roka ho chcete pořádně vyprat? Zvolte tento postup.
Zjistěte si, zda se koberec vůbec může prát. Většinou je na něm nějaká nášivka, případně se poraďte s odborníkem v prodejně. Vlněné koberce neperte vůbec.
Ujistěte se, že podklad koberce snese namočení. Parkety, plovoucí podlahu nebo jiný druh nasákavého materiálu by jste mohli zničit.
Pokud je koberec ode zdi ke zdi, tak místnost vystěhujte, nebo nechte vystěhovat. Nohy od stolu nebo nábytku by mohly reagovat s vodou nebo čistidly vytvořením skvrn a bude se vám lépe pracovat.
Pokud nebudete koberec prát sami, tak si prověřte si reference firmy, která bude praní provádět. Zkontrolujte si, že je řádně pojištěná.
Chcete se do praní koberce pustit sami s příslušenstvím „mokrá cesta“ od HYLY? Vyžádejte si napoprvé asistenci servisního technika, který vám ukáže správný postup.
Stejně tak vám ukáže správný postup při čištění čalounění nebo tepování auta.
Než koberec namočíte, všechno co jde vysajte a vyklepejte nasucho. Dokud jsou nečistoty suché, dají se mnohem líp odstranit i z hlubších vrstev koberce.
Ideální je k tomu elektrický klepač, který umí sáhnout mezi vlákna a vyčesat je. Nepodceňujte tuto fázi! Jinak dojde ke splavení nečistot do osnovy koberce, odkud je těžko dostávají i výkonné extraktory.
Použijte čistidlo podle původu skvrny. Většinou stačí předeprat šamponem na koberce, kterým pak budete prát celý koberec. Na skvrny od moči použijte enzymatický čistič. Flekovou lékárnu najdete s podrobnostmi najdete tady.
Celý koberec nastříkáte vodou se šamponem na praní koberců a necháte cca 10 minut působit. Tím se uvolní povrchové nečistoty. Prací nástavec také po vlhkém koberci lépe klouže a nenadřete se tolik.
Pohybem podlahové hubice zpracováváte koberec, čistící roztok opakovaně vstřikujete pod tlakem mezi vlákna a odsáváte špínu.
Tahle část práce je o trpělivosti a určitém grifu. Není třeba spěchat, špína se rozpouští určitým tempem. Klidně použijte teplou vodu. Při kartáčování střídejte místa, hubice umožňuje i kruhový pohyb.
Velmi důležitá fáze. Je podobná máchání při praní prádla.
Koberec proplachujete čistou teplou vodou tak dlouho, dokud vám odsávaná voda nepřestane pěnit a je relativně čistá. Tahle část praní je velmi důležitá. Zbytky saponátu v koberci způsobují “lepení” vláken koberce a opětovné rychlejší zašpinění.
Vysávat, vysávat, vysávat. Někdo vysává hned při nástřiku a propírá koberec povrchově. Ale i tak zůstane koberec vlhký.
Zajistěte možnost větrání. Suchý studený vzduch v zimních mrazech nebo horký suchý vzduch v létě urychlí vyschnutí koberce a sníží riziko zplesnivění koberce.
Líbí se vám článek? Tak mu dejte Like a sdílejte ho přátelům!