Jak obnovíte sešlapaný koberec

Klepač staví chlupy sešlapaného koberce

Staré koberce bývají kvalitnější než koberce vyrobené nejnovějšími metodami. Jen ta patina starých věků se každému nelíbí. Ale tu odstraníte relativně snadno.

Proč se na kobercích objevují sešlapané cestičky?

Vlákna koberců z přírodních materiálů jako je vlna jsou přirozeně pružné. V místech, kde se tvoří cestičky, došlo ke slepení vláken koberce mastnými nečistotami. Jsou to šupinky kůže, různé zbytky potravin, vlasy, zvířecí srst a podobně.

Nejdůležitějším úkolem je tedy odstranit ze sešlapaného koberce tyhle lepivé nečistoty. To uděláte buďto nasucho nebo mokrým praním.

Nejdůležitější je vyčesání slepených vláken

Klepač staví chlupy sešlapaného koberce
Vysávání sešlapaného smyčkového koberce

Na to je ideální elektrický rotační kartáč, který umí sáhnout mezi chlupy koberce a postupně se jím propracujete až k vazbě koberce. Vysávejte celý koberec, ne jen cestičky.

Střídejte při vyčesávání směr. Hlavně když máte vyšší stříhané koberce, tzv. plyšáky. Při tom také nejrychleji přijdete na směr vazby koberce.

Při kartáčování proti vazbě koberce sešlapané chlupy nejrychleji postavíte.

Všechnu špínu z koberce odsávejte a nevracejte do místnosti

Počítejte s tím, že klepač z koberce vytáhne velké množství prachu a nečistot a tudíž ho připojte k výkonnému vysavači, který nepráší. Na to je ideální např. Hyla, která dokáže zpracovat velké množství čurbesu bez toho, aby se ucpaly filtry nebo cokoli dalšího.

Za vytvoření sešlapaných cestiček může úklid klasickým vysavačem

sešlapaný koberec klasické vysavače

Klasické vysavače v lepším případě jen seberou velké nečistoty z povrchu! Menší kousky špíny se během úklidu pohybem hubice zapasují mezi vlákna koberce. Postupně proto dojde k utemování a slepení vláken koberců.

Pokud jste koberec pořádně vyčesali a vysáli nasucho a sešlapané cestičky jsou pořád znát, nezbude než praní na mokro.

Oživení barev sešlapaného koberce

Barvy oživujte vždy po pečlivém vysátí všech nečistot nasucho. Nejrychleji barvy oživíte suchou parou. Horká a suchá pára dokáže z vláken koberce “sfouknou” i nepatrné zbytky lepivých nečistot. Koberec pak vypadá hezky a zůstane suchý.

To je ostatně i dokladem “schopností” parních vysavačů a čističů při domácích ukázkách. Bohužel bez odsátí nečistot není efekt trvalý.

Předpokladem úspěšného oživení barev je ale přístroj, který používá suchou páru o teplotě alespoň 170o stupňů Celsia a pracovní tlak 7 atmosfér, aby nedošlo k navlhnutí koberce.

Domácí rady na oživení koberce

Oblíbená je prášková soda, kterou vetřete do koberce a necháte působit přes noc. Pak ji pečlivě vysajete.

Některé dámy používají octovou vodu nebo kysané zelí. Oboje odstraní lepivé zbytky alespoň z vrchní vrstvy koberce. Počítejte, že budou v místnosti nějakou dobu cítit.

Praní sešlapaného koberce je poslední možnost

Pokud ale není koberec opravdu dobře předem vysátý nasucho, dojde při praní k tomu, že se nečistoty splaví do osnovy koberce. Pak je zase skrz koberec vytahujete ven.

Výsledkem je sice čistý povrch, ale organické bahýnko zůstává v nejdůležitější části koberce -osnově. Osnova vlastně drží celý koberec pohromadě.

Po praní koberce proto může dojít:

Koberec praní sešlapaného koberce
  • ke snížení životnosti koberce
  • k jeho zvlnění
  • k barevným změnám

Při praní používejte jen malé množství saponátu, aby jste vymyli jen špínu a ne ochranu vláken z výroby. Pak by se totiž chlupy koberce slepovaly o to rychleji a koberec by se při používání rychle umazal.

Podrobný návod, jak správně vyprat koberec najdete v článku Kdy se vyplatí prát koberec

Sešlapaný koberec z půdy po babičce

Hlavně si zkontrolujte jestli nebyl uložený ve vlhku. Takové koberce bývají často plesnivé. Nemusíte ho vyhodit, ale je nutné koberec vyprat nepěnivým saponátem s dezinfekčními vlastnostmi a nechat důkladně uschnout.

Neutralizátor zápachu zatuchliny a plísně na koberce, čalouněný nábytek a potahy

Je koberec cítit zatuchlinou?

To ještě neznamená, že je plesnivý , ale už je to zdvižený prst. se zápachem zatuchliny si poradíte přestříknutím přípravkem Odstraňovač zápachu a plísně. Ten můžete přídat přidat do vody při samotném praní koberců.

Když chcete mít koberec pořád pěkný

Vodní vysavač pro alergiky HYLA NST

tak ho pravidelně vysávejte nasucho vibračním elektrokartáčem Hyla Ventus. Dokáže sáhnout mezi vlákna koberce a vyčesat z nich starou špínu. Tím se vlákna uvolní a koberec se krásně postaví – vypadá pak jako nový.

Vodní vysavač Hyla pracuje na principu voda – samočisticí rotační separátor. Nemá žádné filtry ani sáčky, takže uklízíte pořád stejně dobře. Ať je Hyla nová nebo stará, pořád z koberce vysaje i nejmenší částice špíny.

A když uděláte nějaký flek, rovnou ho vyperete ještě za čerstva.

Prodlužte životnost svého koberce a ulehčete si práci ! Stačí stisknout tlačítko :

Líbí se vám článek? Tak mu dejte Like a sdílejte ho přátelům