Praktický návod, jak si doma uklidit podle zásad Feng Shui. Nechte energii proudit svým domovem
Domov by měl být místem odpočinku, relaxace, pohody. Právě doma, v oáze bezpečí bychom měli nabírat síly ke zvládnutí všech úkolů současného náročného světa. Bohužel, někdy se i doma cítíme unavení, i doma nám chybí klid a pozitivní energie.
Nepříjemné pocity, neklid, úzkosti, strachy a obavy, únava i hádky, špatné vztahy, ale i profesní nebo finanční problémy – to vše může být jenom odrazem místa, kde žijeme. Mnohdy sami sobě škodíme a nevědomě bráníme proudění pozitivní energie.
Někdy stačí jen lépe uspořádat prostor kolem sebe, abychom se rázem cítili lépe. Jde o tvary, materiály, barvy… To je filosofie starobylého čínského učení Feng Shui, které si klade za cíl upravit prostor kolem člověka tak, aby v něm mohla proudit pozitivní energie. Feng Shui tuto energii nazývá čchi a právě díky ní se doma můžeme cítit skutečně příjemně.
Feng Shui je naukou o harmonizaci prostoru. Dává praktické návody na to, jak si udělat šťastný život tím, že dáte do pořádku své okolí.
Ucelený systém Feng Shui pracuje s pěti základními elementy, napomáhá si kompasem, resp. světovými stranami a také symbolem Pa-Kua (Bagua) – 8 trigramů, popsaných v Knize proměn I´ting.
Nabízí nespočet praktických rad a návodů. Na druhé straně neurčuje striktní pravidla, protože prostor by se dle starých Číňanů měl přizpůsobit zejména osobnosti jeho obyvatelů.
Čínští mistři doporučují řídit se intuicí a vlastními pocity. Jde přece o to, abyste se cítili dobře!
Filosofie Feng Shui se řídí jednoduchými principy, staví na vesmírných a přírodních zákonitostech. Klíčem ke všemu je rovnováha, kterou symbolizuje monáda. Jde o rovnováhu protichůdných sil Jin – Jang, spojení ženské a mužské energie, soulad mezi světlem a tmou, aktivitou a pasivitou.
Doslovně se dá Feng Shui přeložit jako vítr a voda, i to jsou protichůdné síly, které se v prostoru využívají společně, slučují se, aby vytvářely harmonii. Jsou přitom v neustálém koloběhu.
Dle čínského učení je základem všeho životní energie čchi (ki, qi). Ta musí proudit, aby byla skutečně zdrojem života, vitality, zdraví, energie i pocitů radosti, štěstí a spokojenosti. Pokud tato energie neproudí, stagnuje, stává se negativní, ubírá nám vitalitu a zdraví, bere chuť do života, kazí radost, ničí vztahy, brání úspěchu.
Energie čchi je všude kolem nás. Jejím pramenem nejsou jen živé bytosti, ale i neživé předměty. Významnou roli hraje osvětlení, zrcadla, krystaly a minerály, nebo vůně. Proto se Feng Shui nezřídka spojuje také s aromaterapií.
Velkým zdrojem pozitivní energie jsou dle Feng Shui domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny, které také fungují jako přírodní čističky vzduchu.
Čistota a pořádek je v čínské filosofii alfou a omegou všeho.
Feng Shui se snaží posilovat životní energii, aby harmonicky plynula, přinášela do života to dobré a odnášela pryč to zlé. Základním úkolem v čínské filosofii je najít překážky, které brání proudění energie, obnovit toky energie a vyčistit tak prostor.
Úklid dokonale odpovídá oběma základním prvkům čínského učení – vodě i větru. Ostatně těmto dvěma prvkům odpovídá i vysavač Hyla, který využívá vodu a proudící vzduch, tedy vítr.
Více o úklidu podle Feng Shui připravujeme do dalšího článku…