Jak vyčistíte chlupaté shaggy koberce do hloubky bez použití velké námahy a malé úzké koncovky.
Koberce dodávají pocit teploty, přívětivosti a luxusu do všech interiérů. Chcete, aby právě váš koberec působil dlouho hezky a luxusně? Záleží hlavně na způsobu údržby.
Pokud je kvalitní, tak by měl vydržet krásný minimálně 20 let. Bylo by škoda vydávat znovu a znovu peníze za nový koberec jen proto, že působí ušmudlaně a zašlapaně.
Správné čištění správným přístrojem není ani namáhavé, ani složité. Při tom uchová barevnost koberce a jeho vzhled po dlouhá léta.
Současné koberce jsou buďto z umělých nebo přírodních vláken.
příklad je na obrázku, se vyznačují velmi dlouhou životností a odolností. Dýchají s místností. Podporují optimální vlhkost vzduchu.
Většinou mají ještě klasickou vazbu a při správné barevné kombinaci udělají z obývacího pokoje útulný salon.
Nemají rády namáčení, takže je vysávejte klepačem nasucho. Na čištění většiny fleků stačí obyčejné mýdlo a soda. Agresivní čističe na nich snadno “vyžerou” světlý flek, který se už nedá odstranit.
jsou exkluzivní a velmi drahá záležitost. Občas je můžeme vidět jako gobelíny pověšené na zdi.
Pouze se vysávají hladkou hubicí, případně hubicí s mřížkou. Jakékoli čištění fleků nechte odborníkům.
jsou velmi pevné, tvrdé a odolné. Dávají se do předsíní jako tzv. běhouny a na velmi zatížené plochy.
Upadnout na ně obličejem by jste asi nechtěli, ale mohou být velmi krásné.
Nejlépe je udržíte v čistotě klepačem s kartáčem z nylonovými štětinami, jaké má Hyla Ventus.
Umí sáhnout hluboko mezi vlákna a vymete i drobné kamínky a písek. Praní snáší poměrně dobře, ale musíte je nechat dobře vyschnout.
vyžadují jednodušší údržbu, ale nečekejte tak dlouhou životnost. Vždy se podívejte při nákupu na spodní stranu koberce. Některé jsou pouze lepené nebo s měkkou hmotou – ty jsou jen na pár roků. Některé koberce musí být celoplošně lepené, jsou to tzv. kobercové krytiny. Ty na volno nepokládejte.
Umělé koberce na druhou stranu mají odolná vlákna, takže je berte klepačem. Také lépe snášejí praní a mokré čištění. Používají se jako zátěžové v kancelářích, fit centrech nebo školách.
Jsou nejrozšířenější, ale v poslední době se zjistilo, že se z nich uvolňuje velké množství mikročástic a také rozpouštědla z lepidla..
Koberec funguje jako zásobník prachu. Tím snižuje množství polétavého prachu ve vzduchu. Pojme ho ale jen omezené množství. Je mnohem levnější koberec jednou nebo dvakrát týdně důkladně vysát vysavačem, který nevrací prach do vzduchu, než instalovat drahé čističky vzduchu.
Pravidelným vysáváním omezíte prášení v místnosti a rozvoj kolonií plísní nebo mikrobů v koberci. Při vysávání vodním vysavačem Hyla většinu domácího prachu rozpustíte ve vodě. Nesmáčivý prach do ní zapere rotační separátor. Špinavou vodu pak hygienicky vylijete do záchodu a máte čisto.
Pravidelné vysávání vám také pomůže od zápachu zvířat, který někdy intenzivně naplňuje byt. Pokud máte psa nebo kočku, zmizí díky klepači chlupy z koberce. Pokud po vysávání použijete Odstraňovač zápachu pelíšků pro psy a kočky, zmizí i uleželý zápach.
Myslím tím rotační elektrokartáč, který má válec poháněný elektřinou, ne turbokartáč poháněný turbínkou roztáčenou vzduchem.
U běžných koberců, ať smyčkových nebo stříhaných, je nejdůležitější je odstranit prach a nečistoty z prostorů mezi vlákny.
Elektrokartáč do koberce neklepe, ale vlákna rozvibruje a vyčeše. Proto se i dlouhodobě sešlapaná vlákna krásně postaví a koberec vypadá, jako nový.
Podle zkušeností našich zákazníků někdy trvá až 2 týdny, postaví se a dojde k obnovení původního vzhledu. Hlavně když se po koberci chodí naboso a je v něm hodně šupinek staré kůže. Kůže je mastná a lepivá, takže se pak snadno tvoří vyšlapané “cestičky”.
Pokud je vyroben z přírodní vlny, často se po praní zvlní nebo natáhne. Dochází také ke smytí ochrany kobercového vlákna a koberec se mnohem více špiní. Jak na správné praní koberce se dozvíte tady.
Nejrychleji je odstraníte za čerstva. Jak vyčistíte různé druhy fleků a skvrn se dočtete ve Flekové lékárně.
Vyzkoušejte si, jak budete mít krásné koberce při vysávání Hylou.
Líbí se vám článek? Tak mu dejte Like a sdílejte ho přátelům