Přidejte si vůni citrusů do vodního vysavače nebo osvěžovače. Povzbudí dobrou náladu, osvěží vzduch a…
Vodní vysavače používají vodu místo sáčku. Můžete je používat k vysávání suchých nečistot jako běžné vysavače, nejenom k praní koberců.
Největší výhoda vodních vysavačů je, že většinu běžných alergenů jako jsou výkaly roztočů a organické zbytky rozpustí ve vodě. Špínu neskladují v sáčku, který se mění jednou za čas, ale po každém použití se vysátá špína s vodou vylije.
Na druhou stranu při nesprávné údržbě hrozí rychlý rozvoj plísní a snížení účinnosti vysávání.
Proto je správná údržba vodních vysavačů naprosto zásadní.
V České republice se prodávají tři skupiny vodních vysavačů. V obchodech můžete koupit nejlevnější skupiny v cenové relaci od 3.000,- Kč do 15.000,- Kč. Vždycky si nechte vysavač vybalit a vyzkoušejte si manipulaci s nádobou na vodu.
Pokud má nádoba složitý tvar s mnoha kouty, kde se může držet špína, vysavač nekupujte. Někdy se dokonce nedá nádoba na vodu ani otevřít a prodavač tvrdí, že se jen vyplachuje. Takové nádoby nikdy pořádně nevyschnou a budete se s vysavačem jen zlobit.
Někdy se nádoba skládá z několika dílů, labyrintů a trubic. Čím víc dílů, tím větší šance že něco dáte jinak než máte nebo že se něco ulomí, ohne nebo jinak pokazí. Nebrat.
Prodavač vám musí také dát informaci o filtrech. Mokré filtry přímo v nádobě mají tvar různých molitanů a pěn. Ucpávají se mnohem rychleji než suché filtry a tím zkracují dobu, po kterou můžete s vysavačem efektivně uklízet.
Stejně tak výstupní HEPA filtr na výstupu vodního vysavače může být zdrojem problémů. Jde přes něj vlhký vzduch a protože se něm zachycují jemné šupinky kůže a jiný organický materiál, může plesnivět.
Jsou nejlevnější a jejich údržba je nejnáročnější. Tvarově vypadají jako obyčejný vysavač, jen místo nádobky na suchý prach je nádoba na vodu.
Hlavně vysušení je důležité. Jak už upozorňovala paní Rozová v D testu, vodní vysavač s filtry může mít horší výsledky než klasický vysavač se sáčky.
Je to speciální roztok, který přidáte před začátkem vysávání do vody ve vodních vysavačích a čističkách vzduchu.
Tady jsou zásadní rozdíly mezi jednotlivými výrobci. Vždycky si dobře přečtěte návod k obsluze, případně vyzpovídejte obchodníka, který vám ho nabízí.
V zásadě platí, že čím efektnější prodejní prezentace, tím složitější údržba. Vždy si před nákupem přístroj dobře prohlédněte a zapojte zdravý rozum.
Pokud zanedbáte čištění separátoru, hrozí vytvoření vrstvy nečistot uvnitř separátoru. Ta může být příčinou porušení rovnováhy na turbíně a motoru vysavače, vzniku vibrací, nadměrného hluku a posléze zničení motoru vysavače.
Hyla cca 5 minut. Nádoba je otevřená s uchem, takže se dobře vymývá. Spodek motorové hlavy je hladký a nesmáčivý, jen se otírá. Separátor je samočistící, takže bez jakékoli údržby. Výstupní HEPA filtr není potřeba vzhledem ke stálé vysoké účinnosti .
Vysavač z Ameriky cca 15 minut. Polouzavřená nádoba se špatně vymývá viz výše. Ke spodku motorové hlavy spojené s podvozkem se musíte ohnout a není tam moc vidět.
Separátor umělohmotná matka, musí se sundávat a čistit. Výhoda integrovaný kartáček na čištění. Regulace otáček ve velkém rozsahu, jednou ročně výměna výstupního HEPA filtru.
Vysavač z Itálie cca 15 minut. Nádoba menší, ale otevřená. Spodek motorové hlavy s límcem kolem separátoru, takže komplikovanější utírání. Separátor hliníková matka, musí se sundávat a čistit. Regulace otáček ve velkém rozsahu, výstupní HEPA filtr chybí.
Kombinovaný vysavač z Itálie cca 25 minut. Nádoba hranatá s výstupky na kolečka, komplikovaný tvar. Stejně tak komplikovaný spodek motorové hlavy. Separátor krytý sítkem, s hliníkovou maticí, musí se sundávat a čistit. Regulace otáček, jednou ročně výměna výstupního HEPA filtru.
Líbí se ti článek? tak mu dej Like a sdílej ho dál