Víte, co vám může přinést vipassana ?

dhamma pallava gong

Vipassana je meditační technika pro všední den. Její praktikování vám pomůže zůstat vyrovnaný nejen během meditace, ale hlavně v běžných situacích. Přináší rovnováhu do života.

Takže vás sice průšvihy neminou, ale zvládáte je s úsměvem a v pohodě ( většinou). Vidíte věci takovém jaké doopravdy jsou – pomíjivé.

Jak na to

Hned na začátek. Vipassana není žádná sekta ani organizované náboženství. Je to pouze způsob meditace. Zatím jediný, na který jsme přišel, který nevytváří žádnou další závislost. Naopak jich spoustu odstraňuje. Nepotřebujete gurua, oltář ani obrázky.

Při praktikování vipassany se učíte vlastní zkušeností. Někteří lidé hledají při meditaci zážitky, pokud možno příjemné. Vyzkouší tohle a tamhleto a jdou jinam. Ezoteričtí turisté. Díky zkušenostem ale měníte svůj život.

Když chcete začít s vipassanou opravdu vážně, ideálně si udělejte čas a absolvujte celý 10 denní kurz. V českém jazyce je pořádán 2x ročně. Pro nováčky je zdarma jako dar od těch, kterým praktikování vipassany přineslo do života významný přínos. Více informací kdy a kde najdete na stránkách dharma.org.

Kniha umění žít od Williama Harta o meditační technice Vipassana jak ji vyučuje S.N.Goenka

Kniha od Williama Harta Umění žít. Najdete zde základní informace o meditaci Vipassana , jak ji vyučuje S.N.Goenka.
Koupíte v eshopu www.knihaUmenizit.cz.

Moje zkušenost s vipassanou

Josseff Michálek cvičí jógu

Jak už to tak bývá, dokud člověku není opravdu zle, přehlíží nabídky a náhody, které ho mohou posunout. Na vipassanu jsme narazil, když jsme na internetu hledal postup, jak rozcvičit zlomenou nohu. Narazil jsem naJoseffa Michálka.

Jeho osobitý způsob vedení při cvičení tělesné jógy, kdy vás nenechá cvičit špatně a jeho životní příběh mi pomohl k rozhodnutí absolvovat můj první 10 denní kurz. Před tím jsem si nedokázal představit, jak bude fungovat firma, zákazníci, rodina 10 dní beze mě. Upřímně? Vše běželo mnohem lépe. I delegovat se člověk musí naučit.

Legrace začala už první den.

Pokojí v Dhama Pallava. Jednoduchý, nic vás při meditaci neruší
Pokojí v Dhama Pallava. Jednoduchý, nic vás při meditaci neruší

Krok číslo jedna – naučit se sedět. Máte polštářek a podložku, další si můžet vzít podle chuti. A přijděte si na to. Moudrost přichází vlastní zkušeností a vede k ní i osezený zadek.

Čerstvě sešroubovaná noha dala poznávání intenzivních pocitů úplně jiný rozměr. První 3 dny, kdy se učíte techniku anapana, utekly rychle. Děje se spousta změn. Když už vnímáte pocit, který vyvolává proudící vzduch na oblasti pod nosem ( konečně), tak jak slyšíte v instrukcích, vnímáte i posun v meditaci.

Je to jako lízátko, které dostanete do pana doktora, když otevřete správně pusinku. Při praktikování vipassany je odměna okamžitá. Jakmile děláte věci správně víte to. Když ne, poznáte to také. To byla největší zkušenost z prvního kurzu. Vždy víte, jestli praktikujete správně. Nepotřebujete k tomu žádného guru, vipassana vede k samostatnosti.

Další dny jsem hlavně bojoval s tím, jak to ten Goenka sakra myslí ?

Pozorovat změny s vyváženou myslí. To se lehko řekne, ale přijít na to, jak to mám prakticky udělat, to je mazec. Vyzkoušel jsem spoustu slepých uliček. Paráda je, že nikdo nemluví a všichni dělají, až se z nich kouří. A když dělají všichni, tak i když jste úplná jógová lama, snažíte se taky.

Celý kurz je organizován tak, aby jste měli ty nejlepší podmínky naučit se co nejvíc. Jídlo – lehké a dobré. Organizace lekcí – naprosto profesionální. Instrukce – jasné a zřetelné. Ruší vás jen to, co máte ve vlastní hlavě.

Teorie je naprosté minimum, hlavní je praktikovat. A tak sedíte a makáte. Při pohledeu zvnějšku vypadáte jako odpočívající budha, uvnitř jedete na plné pecky. Někdy mi přišlo, že by bylo lečí přeházet několik metráků uhlí, ale pak, najednou, si věci sednou na správné místo. A ejhle – takhle se to má udělat ! Ty aha okamžiky, to je paráda. A zase – pozorovat všechny změny s vyrovnanou myslí.

Tenhle zvoneček vás bude budit, když pojedete na kurz vipassany do Dhamma Pallava

Tenhle zvoneček vás bude budit, když pojedete na kurz vipassany do Dhamma Pallava

Co mi kurz vipassany dal

Je toho poměrně dost. Zatím nejvýraznější přínosy vidím tyhle:

  • Ověřil jsem si, že jediná jistota v životě je, že nastane změna.
  • Poznal jsem, jak vypadá opravdové odhodlání dosáhnout cíle.
  • Některé životní situace jsem začal řešit jinak. Jedna věc je udržet rovnováhu v tichu meditace, jiná na Jižní spojce když vám pražák nabourá zadek.
  • Vytvořil jsem si prostor na každodenní meditaci. Je to čas jen pro mě. Šlo to opravdu tak jednoduše, jak říkali na kurzu, protože pracujete mnohem soustředěněji a rychleji.
  • Příběhy, které nám vyprávěli na kurzu z doby před 2500 lety, se báječně hodí i do dnešní doby. Pomáhají mi při práci a vedení spolupracovníků
Kniha umění žít od Williama Harta o meditační technice Vipassana jak ji vyučuje S.N.Goenka

Kniha od Williama Harta Umění žít. Najdete zde základní informace o meditaci Vipassana , jak ji vyučuje S.N.Goenka

Zvažujete, jestli jet nebo ne ?

Dejte vipassaně spravedlivou šanci. Nejhorší , co se vám stane je, že strávíte 10 dní na lehké stravě v krásném prostředí a dozvíte se spoustu informací, ke kterým se jinak těžko dostanete. 10 dní budete myslet jen sami na sebe. Nebudete se starat o nikoho jiného.

Zkusíte dělat věci, o kterých se píše v každé knížce o jakékoli meditaci nebo osobním růstu. Legendární doporučení : vyprázdněte mysl. V žádné knize ale nenapíší, jak to udělat. Tady to dostanete jak na podnose.

Co si s tím počnete, je na vás. Ale už to, že čtete tenhle text znamená, že chcete ve svém životě udělat další krok. Je lepší udělat ho se zdravýma nohama :-). Kéž jsou všechny bytosti šťastné.