Categories: Vůně

Vůně domova dům od domu

Lidský čich je úžasný smysl

Už čerstvé miminko poznává svoji maminku po vůni. Proto každá změna zápachu nebo vůně v bytě s lidmi zamává víc, než jsou ochotni přiznat. Tento poznatek můžete lehce využít ve svůj prospěch. Pokud chcete změnu, je změna vůně z nejlehčích. Co  všechno to udělá ?

Je opravdu nejslabší ? Omyl

Domácí vůně čaj bábovka

Jak říkají pejskaři, nos jde před očima. Takže příjemné nebo nepříjemné pachy při vstupu do místnosti zaregistrujeme jako první a utváříme si podle nich první dojem.

To je důvod, proč obchodní a hotelové řetězce utrácejí miliony za firemní vůně. To je důvod, proč odpustíme určitý chaos při návštěvě známých, když zavoní čerstvá káva a čerstvě upečená bábovka.

A to je i důvod, proč nakupujeme různé osvěžovače, difuzéry, mycí přípravky a aviváže. Chceme cítit stále vůně, se kterými máme spojené příjemné zážitky, abychom si ty zážitky připomínali.

Vůní řekni, jak žiješ

Charakteristické aroma každé domácnosti je tak namíchané ze zvyků lidí. Těch,  kteří tam žili před námi. Z chování sousedů. Z toho, jak jsme zvyklí zařizovat věci my. A chlupatí mazlíci také přidají svůj díl.

Čím jsme starší tím máme s různými vůněmi spojeno víc zážitků. Zvykneme si určité věci dělat jen jedním způsobem. Uklízíme určitými přípravky a přístroji. Kupujeme a vaříme určité druhy potravin. Určitým způsobem se staráme o oblečení. Každá činnost produkuje svůj díl vůně celého bytu.

Takže když chceme trvale změnit aroma domácnosti, je změna vůně jednoduší, než změna každé jednotlivé činnosti. A tím je ovlivním zpětně. Poznám, že například vůně lety používané aviváže už ruší novou vůni v bytě. Proto budu hledat jinou. Správnou vůní vneseme aktivitu nebo pohodlí, zaženeme kašel nebo uspíme dítě. Vytvoříme dojem pořádku a útulnosti.

Nejjednodušší je vyvětrat

Když chceme něco někam přidat, musíme tomu nejdřív udělat místo. Smrádek nejlépe vyženeme průvanem – rychle a intenzivně. Ideálně když je po dešti nebo když v zimě zasněží a mrzne.

Pokud žijete v oblasti, kde se větrat nedá, zkuste vzduch vyprat hylou. Ta propírá vzduch vodou rychlostí 2500 litrů za minutu. Výkaly roztočů, organické zbytky kůže a drobků se ve vodě rozpustí nebo zachytí a z domova je tak opravdu odstraníte.

Vždy se podívejte na složení

Vonné svíčky, tyčinky nebo náplně difuzérů často kvůli ceně obsahují syntetické materiály, které produkují škodlivé emise. To že je nevidíte, neznamená že je nedýcháte.

V Čechách je spousta výrobců svíček ze včelího vosku, které krásně voní už před zapálením. Svíčky z palmového nebo sojového vosku hezky vypadají, ale jejich pálením přispíváte k ničení pralesů v Indonesii nebo jinde.

A od stearinových čajovek v hliníkových kalíškách raději dál. Když v plameni v podstatě z ropného odpadu zahříváte sebeušlechtilejší vonný olej, je to vyhazování peněz a zdraví z okna.

Studie prokázaly, že většina běžně dostupných osvěžovačů vzduchu totiž spolu s vůní vypouští do vzduchu i koktejl chemických látek. Například toluen, xyleny nebo styren, které mají prokazatelné karcinogenní účinky . Skoro polovina testovaných výrobků uvolňovala benzen, jenž negativně ovlivňuje krvetvorbu v kostní dřeni a může vyvolat některé druhy leukemie. To už není legrace.

Vůně čistoty

Nejrychleji byt provoní vodní vysavač bez filtrů, který  na odstranění zapáchajících částic , choroboplodných zárodků a smradlavých plísní používá rotační samočistící separátor. Pak máte jistotu, že je natrvalo odstraňujete. Včetně prachu, šupinek kůže, vlasů a chlupů.

Při závěrečném čištění vzduchu přidáte do čisté vody pár kapek vůně podle své nálady a můžete v klidu přivítat hosty.

Líbí se vám článek ? Dejte mu like a sdílejte ho s přáteli